Eskişehir Çilingir Tıkla Ara

Oto Anahtarını Sustalı Yapmak

Otomobil anahtarları marka ve modele göre değişik şekilde üretilerek araç satışı esnasında araç sahiplerine yedekli olarak teslim edilir. Yine marka ve modeline göre aracın donanımı ve özelliğine bağlı olarak verilen yedek anahtarların özelliği veya kullanılan anahtarın kumandalı olup olmaması gibi durumlar söz konusudur. Çoğu araç yeni model olsada anahtar ve kumanda ayrı olabiliyor yada verilen 2 anahtarın ilki sustalı kumandalı anahtar olsada ikincisinde kumanda olmayabilir. Böylebir durumda ise araç sahipleri yedek anahtarlarına kumanda taktırmak zorunda kalır yada anahtarı ve kumandası ayrı olan oto anahtarını sustalıya çevirmek isterler. Böyle bir durumda ise oto anahtarlarını sustalı yapmak için üretilmiş ve her otomobilin anahtarı için farklı kalıplarda basılmış boş sustalı kumanda kaplarından faydalanmak gerekir.

Sustalı Oto Anahtarı

Sustalı oto anahtarı çoğu araçlarda fabrikasyon olarak verildiği gibi daha sonradan dönüşüm olarak birçok aracın anahtarnı sustalı yapmada kullanılır. Günümüzde artık pekçok araç sahibi sustalı anahtarın kullanışlılığını benimsemiş olsada bu kullanılan sustalı orjina otomobil anahtralarının yedekleri çoğu zaman normal anahtar kumandasız anahtar olarak sadece aracın çalışmasını sağlayan sade çipli immobilizer anahtar olarak verilmektedir.  Böyle bir durumda ise araç sahipleri ellerinde var olan ikinci yedek araç anahtarlarını da sustalı kumandalı olarak kullanmak istemektedir.

Sustalı kumandalı anahtarlar 2 şekilde değerlendirilir. Bunardan birincisi anahtar ve kumandanın orjinal olup fabrikasyon olarak araç üzerinde gelmesidir. Bu anahtarlarda ilk kumanda ve anahtar sustalı olarak sizlere verildiyse diğer yedek anahtarın da sustalı şekilde yapılabilmesi için o araca uyum sağlayan yine orjinal bir sustalı model anahtar ile yedeklenmesi gerekir. Bu işlem size biraz maliyetli çıkabilir. Bunlardan ikincisinde ise araç anahtarı orjinal çiplidir fakar üzerinde kumanda yoktur. Her iki yedek anahtardada kumanda verilmemiş olup kullanıcı zaman içerisinde aracına oto anahtar kumanda ve alarm işi yapan birisine gidip yeni bir alıcı ve kumanda vericisi taktırarak problemini çözer. Bunda ise anahtar ve ayrı takılan kumandanın sustalı olarak yapılmasıda mümkündür. Bu işlem diğer yönteme göre biraz daha uygun bir fiyata çıkar.

 

Anahtar ve Kumadayı Sustalıya Çevirme

Yukarıda saydığımız ilk ve ikinci maddelerde olduğu gibi kumandası ayrı olan veya sonradan araca kumanda takılan araç anahtarları için araç anahtarlarını sustalıya çevirme işlemi uygulanır. Sustalı otomobil anahtarı üretmek için hazırlanmış olan sustalı oto anahtar boş kaplarını kullanmak gerekir. Günümüzde artık otomobil anahtarlarının birçoğunu kırıldığı zaman yeni bir kap ile değiştirmek mümkün olduğu gibi anahtar ve kumanda ayrı ise bunları tek bir anahtarda toplamak yani sustalı oto kumandası olarak kullanmakta mümkündür.

Araç markası modeli anahtarı ve kumandanın özelliğine göre değişen bu ürünlerin tümü tamamen sustalıya çevirilmesede birçoğu firmamızda siz değerli araç sahipleri için sustalı anahtara çevirmek sureti ile yenilenmektedir. Eğer sizde otomobil anahtarınızı sustalı olarak kullanmak ve benim oto anahtarımda kumanda ve anahtar ayrı daha zor bir kullanımı var sustalı kumandalı anahtar olmazmı diyorsanız isyerimize ugrayınız.

Sustalı Kumanda

Oto Anahtarlarını Sustalı Yapmak

 

 

Bir önceki yazımız olan Satışını Yaptığımız Anahtar ve Kilit Çeşitleri başlıklı makalemizde Anahtar, Anahtarcı ve Çilingir hakkında bilgiler verilmektedir.