Eskişehir Çilingir Tıkla Ara

Çilingir Aletleri

Alışılagelmiş klasik Çilingirlik yükselen ve gelişen teknoloji ile birlikte tarih oldu. Yani eskiden olduğu gibi artık alışılagelmiş sistemlerle Çilingirlik yapılamıyor. Bu yazımız ile sizlere bir profesyonelin olmazsa olmaz çilingir malzemelerini sayacağız. Çilingirlerin 2 takımları bulunmaktadır. Daha doğrusu bizim ustalarımızın 🙂

ilk olarak takım çantasında bulunan aletler

Takım Çantası

a) Tornavida Düz yıldız ince kalın kısa uzun Tornavida setleri

b) Pens çeşitleri, yan keskiler

c) Sekman pensler

d) Kurbacık çeşitleri

e) Eğe çeşitleri Çelik kapı eğeleri, Ahşap Kapı eğeleri

f) Elektrikli el aletleri – Şarzlı matkaplar

Bu takım çantası ile firmamız ustalarımızın el çantası olarak adlandırılabilir

Maymuncuk Setleri

Bu ürünler biraz daha zor elde edilebilen ve herkeste bulunamayan ürünler

a)  Yale tip barel çevirme maymuncuğu

b) Barel çevirmek için şarzlı model elektrikli maymuncuklar

c) Bilyalı maymuncuklar

d) Rozet koparma aparatları

e) Kapı açma telleri

f) kasa açma aparatları

g) Elektrikli ve şarzlı matkap 

h) Şarzlı kasa maymuncukları

Otomobil Kapısı Bagajı Kontak anahtarı çıkartmak açmak için kullanılan Araç ve Gereçler

a) Mekanik kapı dili açma aparatları

b) El maymuncukları

c) Şarzlı oto açma maymuncukları

Yukarıda saydığımız çilingir aletleri bir usta çilingirin olmazsa olmazlarından sayılır. Saydığımız bu alatler yardımı ile usta bir çilingir maymuncuk ile kilit açma tekniğini kullanarak kapı ve kilide hasar vermeden rahatlıkla kilitli kapılarıda açabilmektedir.

Çilingir Takımları

Çilingir Aletleri ve Çilingir Mazlemeleri Nelerdir?

 

Bir önceki yazımız olan Eskişehir Acil Çilingir Anahtarcı başlıklı makalemizde Acil Çilingir ve Eskişehir Acil Çilingir Servisi hakkında bilgiler verilmektedir.

12 yorum

 1. Bu yazınızla bir çilingir’in takım çantasında yer alması gereken çilingir malzemelerinden bahsetmişsiniz. Tabiki artık o eski düzen bir çekiç bir tornavida ile iş yapma devri sona erdiği için bu işi yapacak olanlar bu malzemeleri temin etmeleri gerekir. Bu malzemelerin temini aslında ustalık belgesi olanlara verilmektedir. Bu konuyu iyi bir dilde kaleme almış olan şu yazıyı da okuyabilirsiniz.
  http://www.escancilingir.com/cilingir-malzemeleri/

  • Çilingir Eskişehir

   Çok haklısınız ama malesef günümüzde bu profesyonel çilingir aletlerini kullanarak müşterilerinin kapı kilidini hasarsız açabilen usta çilingir sayısı çok yok. Kapı açarken takım kullanmadan özel maymuncuklara bir dünya para ödemeden çekiç pense tornavida ile kilit kırarak kapı açanlar müşteriye zorunlu olarak kilit değiştiriyorlar. Hal böyle olunca az takımla çok para kazanmış oluyorlar (adamların işi bu) ama bu insan hakkına girer. Çekili kapıda malzeme takma hevesinde olanlar iyi biliyoruz ki barel kırarak birde barel ücreti alıyor müşteriden. Ne diyelim Allah ıslat etsin. Yasa var ama delik çok uygulama denetim ise hiç yok bu yüzden bakkalı da ayakkabı tamirciside sucusu da kapıcısı elektrikçisi bisiklet tamircisi kısacası birisinden bu işi gören öğrenen kim olursa olsun kapı açıyor, ama kırıyor ama parçalıyor ama bozuyor kimsenin umrunda değil kimse de bu iş niye böyle diye sorgulamıyor vesselam..

 2. Çelik kapımın alt kilidinin anahtarı var açıyor üst kilidin anahtarı da var ama açmıyor. İşe geç kalacağım için acele evden çıktım. Akşam arasam adres versem üst kilidimin açılması için gelirmisiniz. Yazınızdan okuduğum kadarı ile çilingir aletleri kullanarak kapı açıyorsunuz. Mümkünse kapı kilidini bozmadan açarsanız sevinirim, iyi günler

  • Çilingir Eskişehir

   Rüstem bey kapı kilidiniz arızalı ise bu kilidi maymuncuk ve kendi anahtarı ile açamayacağımız için normal yolların dışında bir uygulama ile kilidinizi açmamız gerekir. Çilingir aletlerimizle genelde kapıları ve kilitleri kırmadan ve bozmadan açıyoruz. Sizin durumunuz biraz farklı olabilir çünkü dediğinize göre zaten kilit arızalı olabilir çünkü kendi anahtarı da açmıyormuş. Biz kapı ve kilidi bozmamak için çalışıyoruz. Ama kilidi görmeden net şöyle olur diyemeyiz. Arayın iş çıkışı gelip sorununuzu maymuncuk kullanarak çözelim.

 3. İnternetten araştırırken gördüm ve inceleme fırsatım oldu. Güzel yazı olmuş elinize sağlık. Çilingir malzemeleri ve maymuncukların kolayca satılmaması ve ehliyeti olmayan kişilerin bu ürünlere ulaşamaması beni mutlu etti açıkçası.

  • Çilingir Eskişehir

   Kemal bey vermiş olduğunuz bilgiler kendi deneyimlerimize ve yaşadığımız olaylar ışığında edindiğimiz bilgi birikimlerine dayanarak söylediğimiz bilgilerdir. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

 4. Ev kapımızın anahtarını sürekli evde unutup kapıyı kapatıyoruz haliyle çilingir çağırmamız gerekiyor. Biz acaba kendi kapı kilidimizi açmak için sizden çilingir maymuncuk aletlerini alsak olur mu?

  • Çilingir Eskişehir

   Ezgi hanım çilingir aletleri bir çilingirin kapı kilidini açmak için edindiği ve kullanma yetkisi olduğu bir el aleti yani makinası dır. Çilingir aletlerini edinmek ve kullanmak için çilingir olmak ve iş yeri sahibi olup ustalık belgesine sahip olunması gerekir. Böyle bir malzemenin sizlerin tarafından alınması ve kullanılması kanunen doğru olmayacağı gibi bu ürünleri kullanmak sizi suçlu duruma düşürür. Kapıda kaldığınızda ustalarımızı arayarak çilingir hizmeti alabilir yada kapıda anahtar bırakmamanın yolunu bulmanız ve bunun için önlem almanız gerekecektir.
   YANITLAYAN: Eskişehir Çilingir

 5. Bu aletlerin internet üzerinden satıldığı pek çok site görüyorum bu soruna dur diyecek yok mu?

  • Çilingir Eskişehir

   Sinan bey illaki bu olayları denetleyen bir kurum vardır. Çilingir aletlerinin alınması ve kullanımı zaten yasaya göre bellidir. Bu aletleri alıp kullanmak için zaten ustalık belgesi ve çilingir dükkanının olması şartı aranmaktadır. Bu işi yapanların da bu hususa dikkat edeceğine inanıyorum

 6. Kolay gelsin çelik kapının üst kilit anahtarı sıkıştı çıkmıyor. Yarım tur döndü daha da dönmesi ne anahtar çıkıyor ne kilit çalışıyor. Kapı açık bu kapının ayarını da yaparmısınız?

  • Çilingir Eskişehir

   Mert bey çelik kapıların üst fiam tipi anahtarları zamana bağlı olarak sıkışmakta ve bazen çalışmamaktadır. Bunun çözümü anahtar göbeğinin değişmesi dir. İletişim numaralarımızdan arayarak ustalarımızdan hizmet alabilirsiniz.